Serile Filmului Românesc 2017: program complet, secțiuni și invitați

Ediția a VIII-a aduce în inima Moldovei regizori, actori, retrospective, aniversări, filme românești noi și consacrate

Asociația Studenților Jurnaliști din Iași (ASJ) este inițiatorul Festivalului Serile Filmului Românesc, iar membrii ASJ sunt și anul acesta voluntari ai festivalului. Ediția a VIII-a se desfășoară în perioada 10 – 14 mai și îi este dedicată regizorului ieșean Cristian Mungiu. Deschiderea festivalului va fi pe 10 mai, când la Ateneul din Iași va fi realizată Gala filmului 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile, dedicată unui deceniu de când regizorul a fost premiat cu Palme d’Or la Festivalul de Film de la Cannes (2007-2017).

Seara de Gală este importantă prin reconstituirea momentului de premiere de la Cannes, din 2007, iar alături de regizor vor fi și actorii Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov.

Directorul festivalului, Andrei Giurgia, va prezenta Gala, alături de Irina-Margareta Nistor.

Anul acesta, selecția oficială a filmelor din festival, precum și a invitaților este realizată de Cristian Mungiu, ajutat de Ambasadorul Cultural, Irina-Margareta Nistor. De asemenea, începând cu ediția a VIII-a, intră în programul SFR noi secțiuni pentru filmele prezentate.

 

Noile secțiuni din cadrul SFR 2017:

Secțiunea Elisabeta Bostan
Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu
Secțiunea Aniversare
Secțiunea Noul Cinema Românesc (NCR)
Secțiunea Documentar
Secțiunea Documentar AGERPRES
Secțiunea Repere ante/predecembriste
Secțiunea Post/ Alternativ Noul Cinema Românesc
Secțiunea Retrospectiva Dorel Vișan
Secțiunea Scurtmetraje
Secțiunea Caravana ZFR (Zilele Filmului Românesc)
Secțiunea Cele mai bune filme românești ale anului 2016/2017

PROGRAMUL COMPLET al Festivalului SERILE FILMULUI ROMÂNESC 2017

Miercuri, 10 mai 2017

Ateneul din Iași

19:00  – Gala 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile (2007) – Regizor: Cristian Mungiu
Invitați: Cristian Mungiu, Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov
Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Teatrul „Luceafărul”

13:00 – Zâmbetde soare (1987) – aniversare 30 de ani – Regizor: Elisabeta Bostan
Invitați: Elisabeta Bostan, Bianca Brad
Secțiunea Elisabeta Bostan

 

EVENIMENTE

Vernisaj Ion Bârlădeanu – „Divina tragedie” 16:00 – MERU
Vernisaj AGERPRES – „Descoperă arhiva fotografică AGERPRES”18.00Ateneul din Iaşi

 

Joi, 11 mai 2017

Ateneul din Iași

13:00 – Pădureanca (1987) – aniversare 30 ani – Regizor: Nicolae Mărgineanu
Invitați: Nicolae Mărgineanu, Manuela Hărăbor, Dorel Vişan
Secțiunea: Aniversare

 

15:30 – Autobiografia lui Nicolae Ceaușescu (2010) – Regizor: Andrei Ujică
Invitat: Andrei Ujică
Secțiunea: Documentar

 

19:30 – Occident (2002) – Regizor: Cristian Mungiu
Invitați: Dorel Vișan, Tania Popa
Secțiunea: Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Casa de Cultură a Studenților

15:00 – Marfa și banii (2001) – Regizor: Cristi Puiu
Invitat: Ioana Flora
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

18:00 – Marți, după Crăciun (2010) – Regizor: Radu Muntean
Invitați: Maria Popistașu, Alexandru Baciu
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

20:00 – 6,9 pe scara Richter (2016) – Regizor: Nae Caranfil
Invitați: Nae Caranfil, Miruna Bilei, Teodor Corban, Maria Obretin
Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

Teatru FIX

14:00 – Waiting for August (2014) – Regizor: Teodora Mihai
Invitat: Teodora Mihai
Secțiunea: Documentar

 

16:00 – Pas în doi (1985) – Regizor: Dan Pița
Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

19:00 – Pescuit Sportiv (2009) – Regizor: Adrian Sitaru
Invitați: Adrian Sitaru, Ioana Flora
Secțiunea: Post/ Alternativ NCR

 

Cafeneaua Piața Unirii

14:00 – Trois exercices d’interpretation (2012) – Regizor: Cristi Puiu
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

17:00 – Blestemul ariciului (2004) – Regizor: Dumitru Budrala
Secțiunea: Documentar

 

19:30 – Seara de scurtmetraje în Cafeneaua Piața Unirii – Meda –Regizor: Emanuel Pârvu, Megatron – Regizor: Marian Crișan, Apele tac –  Regizor: Anca Miruna Lăzărescu, O zi bună de plajă – Regizor: Bogdan Mustață, Călătorie la oraș – Regizor: Cornel Porumboiu, Vocea a doua, Numărătoarea manuală, Cai putere – Regizor: Daniel Sandu, Lampa cu căciulă – Regizor: Radu Jude, Trafic –Regizor: Bogdan Dumitrache
Invitaţi: Costel Caşcaval, Daniel Sandu
Secțiunea Scurtmetraje

 

Teatrul „Luceafărul”

13:00 – Campioana (1989) – Regizor: Elisabeta Bostan
Invitat: Elisabeta Bostan,  Izabela Moldovan
Secțiunea Elisabeta Bostan

 

Grădina Palas

21:30 – Două lozuri (2016) – Regizor: Paul Negoescu
Invitat: Dorian Boguță
Secțiunea: Cele mai bune filme românești ale anului 16/17

 

Vineri, 12 mai 2017

Ateneul din Iași

18:00 – Descoperă Româniacu Peter Hurley (2016) – Regizor: Camelia Moise
Invitat: Camelia Moise
Secțiunea: Documentar AGERPRES

 

20:30 – După dealuri (2012) – Regizor: Cristian Mungiu
Invitat: Cristina Flutur
Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Teatru FIX

14:00 – Constantin și Elena (2009) – Regizor: Andrei Dăscălescu
Invitat: Andrei Dăscălescu
Secțiunea: Documentar

 

17:00 – 100 de lei (1973) Regizor: Mircea Săucan
Invitați: Ion Dichiseanu, Ileana Popovici
Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

19:00 – Portretul luptătorului la tinerețe (2010) – Regizor: Constantin Popescu
Secțiunea: Post/Alternativ Noul Cinema Românesc (NCR)

 

Cafeneaua Piața Unirii

14:00 – Tărâmul dintre ape (2016) – Regizor: Marilena Gheorghiţă
Invitat: Marilena Gheorghiță
Secțiunea: Documentar AGERPRES

 

16:00 – Francesca (2009) – Regizor: Bobby Păunescu
Invitat: Dorian Boguță
Secțiunea: Post/Alternativ Noul Cinema Românesc (NCR)

 

18:30 – Polițist, adjectiv (2009) – Regizor: Corneliu Porumboiu
Invitat: Vlad Ivanov
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

Teatrul „Luceafărul”

13:00 – Veronica se întoarce (1973) – Regizor: Elisabeta Bostan
Invitat: Elisabeta Bostan
Secțiunea Elisabeta Bostan

 

Grădina Palas

21:30 – Câini (2016) – Regizor: Bogdan Mirică
Invitați: Vlad Ivanov, Teodor Corban, Costel Cașcaval
Secțiunea: Cele mai bune filme românești ale anului 16/17

 

EVENIMENT

Dorel Vişan: Portret de artist. O viață  închinată frumosului – Proiecție specială Un bulgăre de humă – 20:00 – Bojdeuca lui Ion Creangă din Țicău
Invitaţi speciali: Dorel Vișan, Nicolae Mărgineanu, Mircea Radu Iacoban, Dionisie Vitcu

 

Sâmbătă, 13 mai 2017

Ateneul din Iași

13:00 – Box (2015) – Regizor: Florin Șerban
Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

15:30 – Aniversare Ileana Popovici, lansare de carte: Reconstituiri cu Ileana Popovici (Adenium, 2017)
Invitaţi: Radmila Popovici, Ileana Popovici
Film: Pentru Patrie (1978) – Regizor: Sergiu Nicolaescu
Invitați: Ileana Popovici
Secțiunea: Aniversare

 

20:00 – Amintiri din Epoca de Aur 1 – Tovarăși, viața e frumoasă! (2009) – Regizori: Constantin Popescu, Răzvan Mărculescu, Cristian Mungiu, Ioana Uricaru, Hanno Höfer
Invitați: Emanuel Pârvu, Călin Chirilă, Teodor Corban, Ion Sapdaru
Secțiunea: Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Casa de Cultură a Studenților

13:00 – Proba de microfon (1980) – Regizor: Mircea Daneliuc
Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

 16:00 – Sieranevada (2016) – Regizor: Cristi Puiu
Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

20:00 – Inimi cicatrizate (2016) – Regizor: Radu Jude
Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

Teatru FIX

14:00 – Radu Bercea, istoria unui destin (2016) – Regizor: Paul Palencsar
Invitat: Paul Palencsar
Secțiunea: Documentar

 

16:00 – Toto și surorile lui (2014) – Regizor: Alexander Nanau
Secțiunea: Documentar

 

19:00 – A fost sau n-a fost?(2006) – Regizor: Corneliu Porumboiu
Invitați: Teodor Corban, Ion Sapdaru
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

Cafeneaua Piața Unirii

14:00 – E pericoloso sporgersi (1993) – Regizor: Nae Caranfil
Invitați: Nae Caranfil, Costel Caşcaval
Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

17:00 – Anișoara (2016) – Regizor: Ana Felicia Scutelnicu
Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

19:00 – Ticăloşii (2007) – Regizor: Şerban Marinescu
Invitaţi: Dorel Vişan, Şerban Marinescu
Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan

 

Teatrul „Luceafărul”

13:00 – Tinereţe fără bătrâneţe (1969) – Regizor: Elisabeta Bostan
Invitat: Elisabeta Bostan
Secțiunea Elisabeta Bostan

 

Grădina Palas

21:30 – Afacerea Est (2016) – Regizor: Igor Cobileanski
Invitați: Ion Sapdaru, Constantin Pușcașu, Daniel Busuioc, Igor Cobileanski, Cătălin Cucu, Anne Marie Chertic
Secțiunea: Cele mai bune filme românești ale anului 16/17

 

Duminică, 14 mai 2017

Teatrul „Luceafărul”

13:00 – Saltimbancii (1981) – Regizor: Elisabeta Bostan
Invitat: Elisabeta Bostan
Secțiunea Elisabeta Bostan

 

Ateneul din Iași

13:00 – Lansări de carte Dorel Vișan

14:00 – Iacob (1988) – Regizor: Mircea Daneliuc
Invitat: Dorel Vișan
Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan

 

17:00 – Amintiri din Epoca de Aur 2 – Dragoste în timpul liber (2009) – Regizori: Constantin Popescu, Răzvan Mărculescu, Cristian Mungiu, Ioana Uricaru, Hanno Höfer
Invitați: Diana Cavallioti, Vlad Ivanov
Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

 

19:00 – Bacalaureat (2016) – Regizor: Cristian Mungiu
Invitați: Adrian Titieni, Maria Drăguș, Vlad Ivanov, Emanuel Pârvu, Petru Ciubotaru
Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Casa de Cultură a Studenților

15:00 – Morgen (2010) – Regizor: Marian Crișan
Secțiunea: Post/Alternativ Noul Cinema Românesc (NCR)

 

18:00 – Fixeur (2016) – Regizor: Adrian Sitaru
Invitat: Tudor Istodor
Secțiunea: Caravana Zilele Filmulu Românesc (ZFR)

 

Teatru FIX

14:00 – Boogie (2008) – Regizor: Radu Muntean
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

16:30 – O lacrimă de fată (1980) – Regizor: Iosif Demian
Invitat: Dorel Vișan
Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan

 

18:30 – Cel mai iubit dintre pământeni (1993) – Regizor: Șerban Marinescu
Invitat: Dorel Vișan
Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan

 

Cafeneaua Piața Unirii

14:00 – Out of the present (1999) – Regizor: Andrei Ujică
Invitat: Andrei Ujică
Secțiunea: Documentar

 

17:00 – Secvențe (1982) – Regizor: Alexandru Tatos
Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

Grădina Palas

21:30 – California dreamin’ (nesfârșit) – 2007 – Regizor: Cristian Nemescu
Invitați: Maria Dinulescu, Ion Sapdaru
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

EVENIMENTE

Omul și taina lui – Concert de poezie misticăDorel Vișan și Ionuț Bogdan Ștefănescu – 19:00 – Muzeul Mitropolitan
Invitați: Dorel Vișan și Ionuț Bogdan Ștefănescu

Gala de închidere a festivalului şi premierea voluntarilor – 21:00 – Grădina Palas

After party: Final CUT//SPZ– live act23:00  – Teatru FIX

 

EVENIMENT PERMANENT

Expoziție de grafică – Radu Bercea – Memoria retinei gulagului românesc – 10-14 mai – Teatru Fix

ASJ recrutează

ASJ Recrutează!

Joi, 20 octombrie, de la ora 20.00, ne adunăm de prin cămine, de la „Cuza” sau „Asachi”, de la Litere, Informatică sau Geografie să ne cunoaștem, să ne împrietenim și să punem la cale cele mai frumoase proiecte studențești. Pentru a veni în familia Asociației Studenților Jurnaliști ai nevoie de o cantitate mare de curiozitate, curaj, dar și multă implicare.
Noi, membrii ASJ, mergem, mai devreme, într-un loc cald și frumos din Palas Mall, la Cărtureşti, și te așteptăm și pe tine pentru a lua parte la un eveniment care ne aduce împreună. Anul acesta, am câștigat premiul, oferit de Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” (UAIC), pentru cel mai bun proiect studențesc, iar acum ai și tu ocazia să muncești, să te distrezi și să aduni premiile alături de noi.
Recunoaștem, avem emoții, dar le stăpânim la un ceai, la câteva discuții susținute de filmulețe și fotografii. Să nu uiți, pe 20, de la 20.00! Te așteptăm!


P.S.: Mulțumim, Cărturești Iași!
ASJ recrutează
ASJ recrutează