Câștigător al Premiului Publicului la TIFF, PLANETA PETRILA, va fi proiectat în avanpremieră la Iași

 

Continuă Serile Filmului Românesc la Ateneu

 


București, 14 iunie 2017 – Filmul Planeta Petrila semnat de Andrei Dăscălescu, votat de curând cel mai popular film din secțiunea Zilele Filmului Românesc, la cea de-a 16-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania, vine în avanpremieră la la Iași.

Proiecția va avea loc sâmbătă, pe 17 iunie, de la ora 21:00, la Ateneul din Iași. La ambele proiecții va fi prezent Andrei Dăscălescu (regizorul filmului), care va răspunde întrebărilor publicului la final.

Evenimentele vor beneficia de prezența extraordinară a celor doi protagoniști din film: caricaturistul Ion Barbu și minerul-șef de brigadă Cătălin Cenușă, veniți special de la Petrila, precum și de prezența regizorului Andrei Dăscălescu. Toți trei vor introduce filmul și vor sta de vorbă cu publicul, după proiecție.

Pe lângă proiecția filmului, evenimentul include și o expoziție foto cu 23 de imagini surprinse de Andrei Dăscălescu între mai 2013 și ianuarie 2017 la Petrila, realizată cu sprijinul Epson.

Planeta Petrila vine în premieră în cinematografele din București și din țară pe 23 iunie.


Despre Planeta Petrila
Puteți urmări trailerul oficial al filmului aici.

“PETRILA, o lume ce nu seamănă cu nicio așezare posibilă, cu NIMIC și NIMENI de NICĂIERI…” este citatul ce stă scris pe un zid la intrarea în orașul minier, într-un moment în care principalul motor economic, mina de cărbune, se închide, aruncând comunitatea într-un declin ireversibil. Planeta Petrila urmărește, timp de trei ani, două lumi: cea a lui Ion Barbu, fost miner devenit artist și activist, și cea a minerului-brigadier Cătălin Cenușă.

Ambele personaje se luptă cu sistemul: artistul pentru a salva de la demolare clădirile istorice ale minei, pe care le visează transformate în centre culturale, iar minerul pentru a-și transfera brigada la o altă mină.

Documentarul realizează portretul unei lumi rămasă fără perspective, cu accente absurde, adesea amuzante, dar cu teme universale precum rezistența prin artă, păstrarea identității sau alternativa culturală a unui oraș în era post-industrială.

Cunoscut publicului pentru Constantin și Elena pentru care a luat Premiul ’First Appearance’ la IDFA, în 2008 și ’Premiul pentru Debut’ la TIFF în 2009, Andrei Dăscălescu semnează regia, scenariul și imaginea pentru Planeta Petrila, cel de-al doilea film documentar al său. Montajul este realizat de Mircea Olteanu, Ștefan Pârlog și Andrei Dăscălescu iar sunetul de Ioan Filip și Dan-Ștefan Rucăreanu. Producătorul filmului este Anamaria Antoci, iar coproducători: Hanka Kastelicová (HBO Europe), Alina David și Andra Radu (HBO România).

Planeta Petrila este o producție FILMLAB, în coproducție cu HBO Europe, cu sprijinul Centrului Național al Cinematografiei și al Institutului Cultural Român, dezvoltat cu sprijinul Ex Oriente Film 2015, workshop organizat de Institute of Documentary Film, Cehia și este distribuit în România de Transilvania Film.

Puteți găsi mai multe informații despre film accesând pagina:  https://www.facebook.com/PlanetaPetrila.


Parteneri și sponsori
Cu sprijinul: Epson, Complexului Muzeal Județean Neamț și al Ateneului din Iași.

Parteneri media: Radio Guerrilla, Cinemagia, Zile și Nopți, Vice, PressOne, Radio România Cultural, Cinefan, Orasul Meu, Cinema Rx, Cooperativa Urbană, Liternet, Sub25, All About Romanian Cinema.

Partener local de organizare: Asociația ARTIS, prin Serile Filmului Românesc și Ateneul din Iași.

Planeta Petrila - Afis e-mail

Serile Filmului Românesc 2017: program complet, secțiuni și invitați

Ediția a VIII-a aduce în inima Moldovei regizori, actori, retrospective, aniversări, filme românești noi și consacrate

Asociația Studenților Jurnaliști din Iași (ASJ) este inițiatorul Festivalului Serile Filmului Românesc, iar membrii ASJ sunt și anul acesta voluntari ai festivalului. Ediția a VIII-a se desfășoară în perioada 10 – 14 mai și îi este dedicată regizorului ieșean Cristian Mungiu. Deschiderea festivalului va fi pe 10 mai, când la Ateneul din Iași va fi realizată Gala filmului 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile, dedicată unui deceniu de când regizorul a fost premiat cu Palme d’Or la Festivalul de Film de la Cannes (2007-2017).

Seara de Gală este importantă prin reconstituirea momentului de premiere de la Cannes, din 2007, iar alături de regizor vor fi și actorii Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov.

Directorul festivalului, Andrei Giurgia, va prezenta Gala, alături de Irina-Margareta Nistor.

Anul acesta, selecția oficială a filmelor din festival, precum și a invitaților este realizată de Cristian Mungiu, ajutat de Ambasadorul Cultural, Irina-Margareta Nistor. De asemenea, începând cu ediția a VIII-a, intră în programul SFR noi secțiuni pentru filmele prezentate.

 

Noile secțiuni din cadrul SFR 2017:

Secțiunea Elisabeta Bostan
Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu
Secțiunea Aniversare
Secțiunea Noul Cinema Românesc (NCR)
Secțiunea Documentar
Secțiunea Documentar AGERPRES
Secțiunea Repere ante/predecembriste
Secțiunea Post/ Alternativ Noul Cinema Românesc
Secțiunea Retrospectiva Dorel Vișan
Secțiunea Scurtmetraje
Secțiunea Caravana ZFR (Zilele Filmului Românesc)
Secțiunea Cele mai bune filme românești ale anului 2016/2017

PROGRAMUL COMPLET al Festivalului SERILE FILMULUI ROMÂNESC 2017

Miercuri, 10 mai 2017

Ateneul din Iași

19:00  – Gala 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile (2007) – Regizor: Cristian Mungiu
Invitați: Cristian Mungiu, Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov
Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Teatrul „Luceafărul”

13:00 – Zâmbetde soare (1987) – aniversare 30 de ani – Regizor: Elisabeta Bostan
Invitați: Elisabeta Bostan, Bianca Brad
Secțiunea Elisabeta Bostan

 

EVENIMENTE

Vernisaj Ion Bârlădeanu – „Divina tragedie” 16:00 – MERU
Vernisaj AGERPRES – „Descoperă arhiva fotografică AGERPRES”18.00Ateneul din Iaşi

 

Joi, 11 mai 2017

Ateneul din Iași

13:00 – Pădureanca (1987) – aniversare 30 ani – Regizor: Nicolae Mărgineanu
Invitați: Nicolae Mărgineanu, Manuela Hărăbor, Dorel Vişan
Secțiunea: Aniversare

 

15:30 – Autobiografia lui Nicolae Ceaușescu (2010) – Regizor: Andrei Ujică
Invitat: Andrei Ujică
Secțiunea: Documentar

 

19:30 – Occident (2002) – Regizor: Cristian Mungiu
Invitați: Dorel Vișan, Tania Popa
Secțiunea: Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Casa de Cultură a Studenților

15:00 – Marfa și banii (2001) – Regizor: Cristi Puiu
Invitat: Ioana Flora
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

18:00 – Marți, după Crăciun (2010) – Regizor: Radu Muntean
Invitați: Maria Popistașu, Alexandru Baciu
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

20:00 – 6,9 pe scara Richter (2016) – Regizor: Nae Caranfil
Invitați: Nae Caranfil, Miruna Bilei, Teodor Corban, Maria Obretin
Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

Teatru FIX

14:00 – Waiting for August (2014) – Regizor: Teodora Mihai
Invitat: Teodora Mihai
Secțiunea: Documentar

 

16:00 – Pas în doi (1985) – Regizor: Dan Pița
Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

19:00 – Pescuit Sportiv (2009) – Regizor: Adrian Sitaru
Invitați: Adrian Sitaru, Ioana Flora
Secțiunea: Post/ Alternativ NCR

 

Cafeneaua Piața Unirii

14:00 – Trois exercices d’interpretation (2012) – Regizor: Cristi Puiu
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

17:00 – Blestemul ariciului (2004) – Regizor: Dumitru Budrala
Secțiunea: Documentar

 

19:30 – Seara de scurtmetraje în Cafeneaua Piața Unirii – Meda –Regizor: Emanuel Pârvu, Megatron – Regizor: Marian Crișan, Apele tac –  Regizor: Anca Miruna Lăzărescu, O zi bună de plajă – Regizor: Bogdan Mustață, Călătorie la oraș – Regizor: Cornel Porumboiu, Vocea a doua, Numărătoarea manuală, Cai putere – Regizor: Daniel Sandu, Lampa cu căciulă – Regizor: Radu Jude, Trafic –Regizor: Bogdan Dumitrache
Invitaţi: Costel Caşcaval, Daniel Sandu
Secțiunea Scurtmetraje

 

Teatrul „Luceafărul”

13:00 – Campioana (1989) – Regizor: Elisabeta Bostan
Invitat: Elisabeta Bostan,  Izabela Moldovan
Secțiunea Elisabeta Bostan

 

Grădina Palas

21:30 – Două lozuri (2016) – Regizor: Paul Negoescu
Invitat: Dorian Boguță
Secțiunea: Cele mai bune filme românești ale anului 16/17

 

Vineri, 12 mai 2017

Ateneul din Iași

18:00 – Descoperă Româniacu Peter Hurley (2016) – Regizor: Camelia Moise
Invitat: Camelia Moise
Secțiunea: Documentar AGERPRES

 

20:30 – După dealuri (2012) – Regizor: Cristian Mungiu
Invitat: Cristina Flutur
Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Teatru FIX

14:00 – Constantin și Elena (2009) – Regizor: Andrei Dăscălescu
Invitat: Andrei Dăscălescu
Secțiunea: Documentar

 

17:00 – 100 de lei (1973) Regizor: Mircea Săucan
Invitați: Ion Dichiseanu, Ileana Popovici
Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

19:00 – Portretul luptătorului la tinerețe (2010) – Regizor: Constantin Popescu
Secțiunea: Post/Alternativ Noul Cinema Românesc (NCR)

 

Cafeneaua Piața Unirii

14:00 – Tărâmul dintre ape (2016) – Regizor: Marilena Gheorghiţă
Invitat: Marilena Gheorghiță
Secțiunea: Documentar AGERPRES

 

16:00 – Francesca (2009) – Regizor: Bobby Păunescu
Invitat: Dorian Boguță
Secțiunea: Post/Alternativ Noul Cinema Românesc (NCR)

 

18:30 – Polițist, adjectiv (2009) – Regizor: Corneliu Porumboiu
Invitat: Vlad Ivanov
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

Teatrul „Luceafărul”

13:00 – Veronica se întoarce (1973) – Regizor: Elisabeta Bostan
Invitat: Elisabeta Bostan
Secțiunea Elisabeta Bostan

 

Grădina Palas

21:30 – Câini (2016) – Regizor: Bogdan Mirică
Invitați: Vlad Ivanov, Teodor Corban, Costel Cașcaval
Secțiunea: Cele mai bune filme românești ale anului 16/17

 

EVENIMENT

Dorel Vişan: Portret de artist. O viață  închinată frumosului – Proiecție specială Un bulgăre de humă – 20:00 – Bojdeuca lui Ion Creangă din Țicău
Invitaţi speciali: Dorel Vișan, Nicolae Mărgineanu, Mircea Radu Iacoban, Dionisie Vitcu

 

Sâmbătă, 13 mai 2017

Ateneul din Iași

13:00 – Box (2015) – Regizor: Florin Șerban
Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

15:30 – Aniversare Ileana Popovici, lansare de carte: Reconstituiri cu Ileana Popovici (Adenium, 2017)
Invitaţi: Radmila Popovici, Ileana Popovici
Film: Pentru Patrie (1978) – Regizor: Sergiu Nicolaescu
Invitați: Ileana Popovici
Secțiunea: Aniversare

 

20:00 – Amintiri din Epoca de Aur 1 – Tovarăși, viața e frumoasă! (2009) – Regizori: Constantin Popescu, Răzvan Mărculescu, Cristian Mungiu, Ioana Uricaru, Hanno Höfer
Invitați: Emanuel Pârvu, Călin Chirilă, Teodor Corban, Ion Sapdaru
Secțiunea: Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Casa de Cultură a Studenților

13:00 – Proba de microfon (1980) – Regizor: Mircea Daneliuc
Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

 16:00 – Sieranevada (2016) – Regizor: Cristi Puiu
Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

20:00 – Inimi cicatrizate (2016) – Regizor: Radu Jude
Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

Teatru FIX

14:00 – Radu Bercea, istoria unui destin (2016) – Regizor: Paul Palencsar
Invitat: Paul Palencsar
Secțiunea: Documentar

 

16:00 – Toto și surorile lui (2014) – Regizor: Alexander Nanau
Secțiunea: Documentar

 

19:00 – A fost sau n-a fost?(2006) – Regizor: Corneliu Porumboiu
Invitați: Teodor Corban, Ion Sapdaru
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

Cafeneaua Piața Unirii

14:00 – E pericoloso sporgersi (1993) – Regizor: Nae Caranfil
Invitați: Nae Caranfil, Costel Caşcaval
Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

17:00 – Anișoara (2016) – Regizor: Ana Felicia Scutelnicu
Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

19:00 – Ticăloşii (2007) – Regizor: Şerban Marinescu
Invitaţi: Dorel Vişan, Şerban Marinescu
Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan

 

Teatrul „Luceafărul”

13:00 – Tinereţe fără bătrâneţe (1969) – Regizor: Elisabeta Bostan
Invitat: Elisabeta Bostan
Secțiunea Elisabeta Bostan

 

Grădina Palas

21:30 – Afacerea Est (2016) – Regizor: Igor Cobileanski
Invitați: Ion Sapdaru, Constantin Pușcașu, Daniel Busuioc, Igor Cobileanski, Cătălin Cucu, Anne Marie Chertic
Secțiunea: Cele mai bune filme românești ale anului 16/17

 

Duminică, 14 mai 2017

Teatrul „Luceafărul”

13:00 – Saltimbancii (1981) – Regizor: Elisabeta Bostan
Invitat: Elisabeta Bostan
Secțiunea Elisabeta Bostan

 

Ateneul din Iași

13:00 – Lansări de carte Dorel Vișan

14:00 – Iacob (1988) – Regizor: Mircea Daneliuc
Invitat: Dorel Vișan
Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan

 

17:00 – Amintiri din Epoca de Aur 2 – Dragoste în timpul liber (2009) – Regizori: Constantin Popescu, Răzvan Mărculescu, Cristian Mungiu, Ioana Uricaru, Hanno Höfer
Invitați: Diana Cavallioti, Vlad Ivanov
Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

 

19:00 – Bacalaureat (2016) – Regizor: Cristian Mungiu
Invitați: Adrian Titieni, Maria Drăguș, Vlad Ivanov, Emanuel Pârvu, Petru Ciubotaru
Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Casa de Cultură a Studenților

15:00 – Morgen (2010) – Regizor: Marian Crișan
Secțiunea: Post/Alternativ Noul Cinema Românesc (NCR)

 

18:00 – Fixeur (2016) – Regizor: Adrian Sitaru
Invitat: Tudor Istodor
Secțiunea: Caravana Zilele Filmulu Românesc (ZFR)

 

Teatru FIX

14:00 – Boogie (2008) – Regizor: Radu Muntean
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

16:30 – O lacrimă de fată (1980) – Regizor: Iosif Demian
Invitat: Dorel Vișan
Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan

 

18:30 – Cel mai iubit dintre pământeni (1993) – Regizor: Șerban Marinescu
Invitat: Dorel Vișan
Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan

 

Cafeneaua Piața Unirii

14:00 – Out of the present (1999) – Regizor: Andrei Ujică
Invitat: Andrei Ujică
Secțiunea: Documentar

 

17:00 – Secvențe (1982) – Regizor: Alexandru Tatos
Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

Grădina Palas

21:30 – California dreamin’ (nesfârșit) – 2007 – Regizor: Cristian Nemescu
Invitați: Maria Dinulescu, Ion Sapdaru
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

EVENIMENTE

Omul și taina lui – Concert de poezie misticăDorel Vișan și Ionuț Bogdan Ștefănescu – 19:00 – Muzeul Mitropolitan
Invitați: Dorel Vișan și Ionuț Bogdan Ștefănescu

Gala de închidere a festivalului şi premierea voluntarilor – 21:00 – Grădina Palas

After party: Final CUT//SPZ– live act23:00  – Teatru FIX

 

EVENIMENT PERMANENT

Expoziție de grafică – Radu Bercea – Memoria retinei gulagului românesc – 10-14 mai – Teatru Fix

Serile Filmului Românesc 2017: program complet, secțiuni și invitați

 

Ediția a VIII-a aduce în inima Moldovei regizori, actori, retrospective, aniversări, filme românești noi și consacrate

În perioada 10 – 14 mai, la Iași, se desfășoară a VIII-a ediție a festivalului Serile Filmului Românesc.

Ediția din 2017 îi este dedicată regizorului Cristian Mungiu, iar deschiderea festivalului va fi pe 10 mai, când la Ateneul din Iași va fi realizată Gala filmului 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile, dedicată unui deceniu de când regizorul a fost premiat cu Palme d’Or la Festivalul de Film de la Cannes (2007-2017).

Seara de Gală este importantă prin reconstituirea momentului de premiere de la Cannes, din 2007, iar alături de regizor vor fi și actorii Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov.

Directorul festivalului, Andrei Giurgia, va prezenta Gala, alături de Irina-Margareta Nistor.

Anul acesta, selecția oficială a filmelor din festival, precum și a invitaților este realizată de Cristian Mungiu, ajutat de Ambasadorul Cultural, Irina-Margareta Nistor. De asemenea, începând cu ediția a VIII-a, intră în programul SFR noi secțiuni pentru filmele prezentate.

Rezervări aici.

SFR – un festival iniţiat de Asociaţia Studenţilor Jurnalişti Iaşi.

Noile secțiuni din cadrul SFR 2017:

Secțiunea Elisabeta Bostan

Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

Secțiunea Aniversare

Secțiunea Noul Cinema Românesc (NCR)

Secțiunea Documentar

Secțiunea Documentar AGERPRES

Secțiunea Repere ante/predecembriste

Secțiunea Post/ Alternativ Noul Cinema Românesc

Secțiunea Retrospectiva Dorel Vișan

Secțiunea Scurtmetraje

Secțiunea Caravana ZFR (Zilele Filmului Românesc)

Secțiunea Cele mai bune filme românești ale anului 2016/2017

 

PROGRAMUL COMPLET al Festivalului SERILE FILMULUI ROMÂNESC 2017

Miercuri, 10 mai 2017

Ateneul din Iași

19:00  – Gala 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile (2007) – Regizor: Cristian Mungiu

Invitați: Cristian Mungiu, Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov

Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Teatrul Luceafărul

13:00 – Zâmbet de soare (1987) – aniversare 30 de ani – Regizor: Elisabeta Bostan

Invitați: Elisabeta Bostan, Bianca Brad

      Secțiunea Elisabeta Bostan

 

EVENIMENTE

Vernisaj Ion Bârlădeanu – „Divina tragedie”16:00 – MERU

Vernisaj AGERPRES – „Descoperă arhiva fotografică AGERPRES” 18.00Ateneul din Iaşi

 

Joi, 11 mai 2017

Ateneul din Iași

13:00 – Pădureanca (1987) – aniversare 30 ani – Regizor: Nicolae Mărgineanu

Invitați: Nicolae Mărgineanu, Manuela Hărăbor, Dorel Vişan

Secțiunea: Aniversare

 

15:30 – Autobiografia lui Nicolae Ceaușescu (2010) – Regizor: Andrei Ujică

Invitat: Andrei Ujică

Secțiunea: Documentar

 

19:30 – Occident (2002) – Regizor: Cristian Mungiu

Invitați: Dorel Vișan, Tania Popa

Secțiunea: Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Casa de Cultură a Studenților

 

15:00 – Marfa și banii (2001) – Regizor: Cristi Puiu

Invitat: Ioana Flora

Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

18:00 – Marți, după Crăciun (2010) – Regizor: Radu Muntean

Invitați: Maria Popistașu, Alexandru Baciu

Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

20:00 – 6,9 pe scara Richter (2016) – Regizor: Nae Caranfil

Invitați: Nae Caranfil, Miruna Bilei, Teodor Corban, Maria Obretin

Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

Teatru FIX

 

14:00 – Waiting for August (2014) – Regizor: Teodora Mihai

Invitat: Teodora Mihai

Secțiunea: Documentar

 

16:00 – Pas în doi (1985) – Regizor: Dan Pița

Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

19:00 – Pescuit Sportiv (2009) – Regizor: Adrian Sitaru

Invitați: Adrian Sitaru, Ioana Flora

Secțiunea: Post/ Alternativ NCR

 

Cafeneaua Piața Unirii

14:00 – Trois exercices d’interpretation (2012) – Regizor: Cristi Puiu

Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

17:00 – Blestemul ariciului (2004) – Regizor: Dumitru Budrala

Secțiunea: Documentar

 

19:30 – Seara de scurtmetraje în Cafeneaua Piața Unirii – Meda – Regizor: Emanuel Pârvu, Megatron – Regizor: Marian Crișan, Apele tac –  Regizor: Anca Miruna Lăzărescu, O zi bună de plajă – Regizor: Bogdan Mustață, Călătorie la oraș – Regizor: Cornel Porumboiu, Vocea a doua, Numărătoarea manuală, Cai putere – Regizor: Daniel Sandu, Lampa cu căciulă – Regizor: Radu Jude, Trafic – Regizor: Daniel Sandu

Invitaţi: Costel Caşcaval, Bogdan Dumitrache

Secțiunea Scurtmetraje

 

Teatrul Luceafărul

13:00 – Campioana (1989) – Regizor: Elisabeta Bostan

Invitat: Elisabeta Bostan,  Izabela Moldovan

      Secțiunea Elisabeta Bostan

 

Grădina Palas

21:30 – Două lozuri (2016) – Regizor: Paul Negoescu

Invitat: Dorian Boguță

Secțiunea: Cele mai bune filme românești ale anului 16/17

 

Vineri, 12 mai 2017

 

Ateneul din Iași

18:00 – Descoperă România cu Peter Hurley (2016) – Regizor: Camelia Moise

Invitat: Camelia Moise

Secțiunea: Documentar AGERPRES

 

20:30 – După dealuri (2012) – Regizor: Cristian Mungiu

Invitat: Cristina Flutur

      Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Teatru FIX

14:00 – Constantin și Elena (2009) – Regizor: Andrei Dăscălescu

Invitat: Andrei Dăscălescu

Secțiunea: Documentar

 

17:00 – 100 de lei (1973) Regizor: Mircea Săucan

Invitați: Ion Dichiseanu, Ileana Popovici

Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

19:00 – Portretul luptătorului la tinerețe (2010) – Regizor: Constantin Popescu

Secțiunea: Post/Alternativ Noul Cinema Românesc (NCR)

 

Cafeneaua Piața Unirii

 

14:00 – Tărâmul dintre ape (2016) – Regizor: Marilena Gheorghiţă

Invitat: Marilena Gheorghiță

Secțiunea: Documentar AGERPRES

 

16:00 – Francesca (2009) – Regizor: Bobby Păunescu

Invitat: Dorian Boguță

Secțiunea: Post/Alternativ Noul Cinema Românesc (NCR)

 

18:30 – Polițist, adjectiv (2009) – Regizor: Corneliu Porumboiu

Invitat: Vlad Ivanov

Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

Teatrul Luceafărul

13:00 – Veronica se întoarce (1973) – Regizor: Elisabeta Bostan

Invitat: Elisabeta Bostan

      Secțiunea Elisabeta Bostan

 

Grădina Palas

21:30 – Câini (2016) – Regizor: Bogdan Mirică

Invitați: Vlad Ivanov, Teodor Corban, Costel Cașcaval

Secțiunea: Cele mai bune filme românești ale anului 16/17

 

EVENIMENT

Dorel Vişan: Portret de artist. O viață  închinată frumosului – Proiecție specială Un bulgăre de humă – 20:00 – Bojdeuca lui Ion Creangă din Țicău

Invitaţi speciali: Dorel Vișan, Nicolae Mărgineanu, Mircea Radu Iacoban, Dionisie Vitcu

 

 

Sâmbătă, 13 mai 2017

Ateneul din Iași

13:00 – Box (2015) – Regizor: Florin Șerban

Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

15:30 – Aniversare Ileana Popovici, lansare de carte: Reconstituiri cu Ileana Popovici (Adenium, 2017)

Invitaţi: Radmila Popovici, Ileana Popovici

Film: Pentru Patrie (1978) – Regizor: Sergiu Nicolaescu

Invitați: Ileana Popovici

Secțiunea: Aniversare

 

20:00 – Amintiri din Epoca de Aur 1 – Tovarăși, viața e frumoasă! (2009) – Regizori: Constantin Popescu, Răzvan Mărculescu, Cristian Mungiu, Ioana Uricaru, Hanno Höfer

Invitați: Emanuel Pârvu, Călin Chirilă, Teodor Corban, Ion Sapdaru

Secțiunea: Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Casa de Cultură a Studenților

 

13:00 – Proba de microfon (1980) – Regizor: Mircea Daneliuc

Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

16:00 – Sieranevada (2016) – Regizor: Cristi Puiu

Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

20:00 – Inimi cicatrizate (2016) – Regizor: Radu Jude

Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

 

Teatru FIX

14:00 – Radu Bercea, istoria unui destin (2016) – Regizor: Paul Palencsar

Invitat: Paul Palencsar

Secțiunea: Documentar

 

16:00 – Toto și surorile lui (2014) – Regizor: Alexander Nanau

Secțiunea: Documentar

 

19:00 – A fost sau n-a fost? (2006) – Regizor: Corneliu Porumboiu

Invitați: Teodor Corban, Ion Sapdaru

Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

Cafeneaua Piața Unirii

14:00 – E pericoloso sporgersi (1993) – Regizor: Nae Caranfil

Invitați: Nae Caranfil, Costel Caşcaval

Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

17:00 – Anișoara (2016) – Regizor: Ana Felicia Scutelnicu

Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

19:00 – Ticăloşii (2007) – Regizor: Şerban Marinescu

Invitaţi: Dorel Vişan, Şerban Marinescu

Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan

 

Teatrul Luceafărul

13:00 – Tinereţe fără bătrâneţe (1969) – Regizor: Elisabeta Bostan

Invitat: Elisabeta Bostan

      Secțiunea Elisabeta Bostan

 

 

Grădina Palas

21:30 – Afacerea Est (2016) – Regizor: Igor Cobileanski

Invitați: Ion Sapdaru, Constantin Pușcașu, Daniel Busuioc, Igor Cobileanski, Cătălin Cucu, Anne Marie Chertic

Secțiunea: Cele mai bune filme românești ale anului 16/17

 

 

Duminică, 14 mai 2017

 

Teatrul Luceafărul

13:00 – Saltimbancii (1981) – Regizor: Elisabeta Bostan

Invitat: Elisabeta Bostan

      Secțiunea Elisabeta Bostan

 

Ateneul din Iași

13:00 – Lansări de carte Dorel Vișan

14:00 – Iacob (1988) – Regizor: Mircea Daneliuc

Invitat: Dorel Vișan

Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan

 

17:00 – Amintiri din Epoca de Aur 2 – Dragoste în timpul liber (2009) – Regizori: Constantin Popescu, Răzvan Mărculescu, Cristian Mungiu, Ioana Uricaru, Hanno Höfer

Invitați: Diana Cavallioti, Vlad Ivanov

       Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

 

19:00 – Bacalaureat (2016) – Regizor: Cristian Mungiu

Invitați: Adrian Titieni, Maria Drăguș, Vlad Ivanov, Emanuel Pârvu, Petru Ciubotaru

      Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Casa de Cultură a Studenților

 

15:00 – Morgen (2010) – Regizor: Marian Crișan

Secțiunea: Post/Alternativ Noul Cinema Românesc (NCR)

 

18:00 – Fixeur (2016) – Regizor: Adrian Sitaru

Invitat: Tudor Istodor

Secțiunea: Caravana Zilele Filmulu Românesc (ZFR)

 

Teatru FIX

 

14:00 – Boogie (2008) – Regizor: Radu Muntean

Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

16:30 – O lacrimă de fată (1980) – Regizor: Iosif Demian

Invitat: Dorel Vișan

Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan

 

18:30 – Cel mai iubit dintre pământeni (1993) – Regizor: Șerban Marinescu

Invitat: Dorel Vișan

Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan

 

Cafeneaua Piața Unirii

 

14:00 – Out of the present (1999) – Regizor: Andrei Ujică

Invitat: Andrei Ujică

Secțiunea: Documentar

 

17:00 – Secvențe (1982) – Regizor: Alexandru Tatos

Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

 

 

Grădina Palas

 

21:30 – California dreamin’ (nesfârșit) – 2007 – Regizor: Cristian Nemescu

Invitați: Maria Dinulescu, Ion Sapdaru

Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

 

EVENIMENTE

 

Omul și taina lui – Concert de poezie misticăDorel Vișan și Ionuț Bogdan Ștefănescu – 19:00 – Muzeul Mitropolitan

Invitați: Dorel Vișan și Ionuț Bogdan Ștefănescu

 

Gala de închidere a festivalului şi premierea voluntarilor – 21:00 – Grădina Palas 

 

After party: Final CUT//SPZ – live act23:00  – Teatru FIX

 

 

EVENIMENT PERMANENT

 

Expoziție de grafică – Radu Bercea – Memoria retinei gulagului românesc – 10-14 mai – Teatru Fix

 

Programul complet și informațiile despre filme, locații și invitați, aici: http://festivalsfr.ro/miercuri-10-mai/, http://festivalsfr.ro/invitati/.

 

Parteneri SFR 2017

Inițiat de Asociația Studenților Jurnaliști

Organizat de ARTIS

Finanțat de Primăria Municipiului Iași

Partener cultural oficial: Ateneul din Iași

Recomandat de Prima TV

Susținut de Dacin Sara, Institutul Cultural Român, Universitatea „Petre Andrei” din Iași, Europa FM

Tipărit de PRINTCO

Mașina Oficială: Ford

Partener Academic: Universitatea „Al. I. Cuza” Iași

Promovat în rețeaua Wink

Parteneri oficiali: Palas Mall, Cafeneaua Piața Unirii, Teatru Fix

Parteneri instituționali: Muzeul Național al Literaturii Române Iași, Casa de Cultură a Studenților Iași, Inspectoratul Școlar Județean Iași

Partener media principal: AGERPRES

Parteneri media oficiali: Viva FM, Iași TV Life, Radio România Cultural, Zile și Nopți, Evenimentul Regional al Moldovei.

Parteneri: Caravana Zilele Filmului Românesc, Polirom, Teo’s Cafe, Cărturești, Filicori Zecchini, Aeroportul Iași, Cafeneaua Noastră, HBO, Teatrul „Luceafărul”, Restaurant Escape, Mr. House, Restaurant Buena Vista, Ioniță Carmen Angeluș Production, Sticăria, Kompostor, Federația Comunităților Evreiești din România, Grande Optique, Hart Gallery, Scrijele de mere, Petru Simigerie, MERU, FIKA

Accesorizat de: Mihaela Iacob

Monitorizat de Zelist Monitor

Coafat de Aurelian Ion

Parteneri Media: TIMPUL, Iași Fun, Radio România Iași, 1Music Channel, Ziarul de Iași, Apollonia TV, 360 uaic.ro, inoras.ro, Pălărisme, CineFAN, CinePUB.ro, Semne Bune, AARC.ro

Sponsori: Veolia, Bellaria, Select Grup, Casa de vinuri Huși, Underground, Cuib, Atelierul Doamnei P, Vivo, Moldflora, Cake Expert, Little Texas, Azalee, Papucei, Cotnari, Arcadia, Vodafone, Elegant