Serile Filmului Românesc 2017: program complet, secțiuni și invitați

 

Ediția a VIII-a aduce în inima Moldovei regizori, actori, retrospective, aniversări, filme românești noi și consacrate

În perioada 10 – 14 mai, la Iași, se desfășoară a VIII-a ediție a festivalului Serile Filmului Românesc.

Ediția din 2017 îi este dedicată regizorului Cristian Mungiu, iar deschiderea festivalului va fi pe 10 mai, când la Ateneul din Iași va fi realizată Gala filmului 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile, dedicată unui deceniu de când regizorul a fost premiat cu Palme d’Or la Festivalul de Film de la Cannes (2007-2017).

Seara de Gală este importantă prin reconstituirea momentului de premiere de la Cannes, din 2007, iar alături de regizor vor fi și actorii Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov.

Directorul festivalului, Andrei Giurgia, va prezenta Gala, alături de Irina-Margareta Nistor.

Anul acesta, selecția oficială a filmelor din festival, precum și a invitaților este realizată de Cristian Mungiu, ajutat de Ambasadorul Cultural, Irina-Margareta Nistor. De asemenea, începând cu ediția a VIII-a, intră în programul SFR noi secțiuni pentru filmele prezentate.

Rezervări aici.

SFR – un festival iniţiat de Asociaţia Studenţilor Jurnalişti Iaşi.

Noile secțiuni din cadrul SFR 2017:

Secțiunea Elisabeta Bostan

Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

Secțiunea Aniversare

Secțiunea Noul Cinema Românesc (NCR)

Secțiunea Documentar

Secțiunea Documentar AGERPRES

Secțiunea Repere ante/predecembriste

Secțiunea Post/ Alternativ Noul Cinema Românesc

Secțiunea Retrospectiva Dorel Vișan

Secțiunea Scurtmetraje

Secțiunea Caravana ZFR (Zilele Filmului Românesc)

Secțiunea Cele mai bune filme românești ale anului 2016/2017

 

PROGRAMUL COMPLET al Festivalului SERILE FILMULUI ROMÂNESC 2017

Miercuri, 10 mai 2017

Ateneul din Iași

19:00  – Gala 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile (2007) – Regizor: Cristian Mungiu

Invitați: Cristian Mungiu, Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov

Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Teatrul Luceafărul

13:00 – Zâmbet de soare (1987) – aniversare 30 de ani – Regizor: Elisabeta Bostan

Invitați: Elisabeta Bostan, Bianca Brad

      Secțiunea Elisabeta Bostan

 

EVENIMENTE

Vernisaj Ion Bârlădeanu – „Divina tragedie”16:00 – MERU

Vernisaj AGERPRES – „Descoperă arhiva fotografică AGERPRES” 18.00Ateneul din Iaşi

 

Joi, 11 mai 2017

Ateneul din Iași

13:00 – Pădureanca (1987) – aniversare 30 ani – Regizor: Nicolae Mărgineanu

Invitați: Nicolae Mărgineanu, Manuela Hărăbor, Dorel Vişan

Secțiunea: Aniversare

 

15:30 – Autobiografia lui Nicolae Ceaușescu (2010) – Regizor: Andrei Ujică

Invitat: Andrei Ujică

Secțiunea: Documentar

 

19:30 – Occident (2002) – Regizor: Cristian Mungiu

Invitați: Dorel Vișan, Tania Popa

Secțiunea: Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Casa de Cultură a Studenților

 

15:00 – Marfa și banii (2001) – Regizor: Cristi Puiu

Invitat: Ioana Flora

Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

18:00 – Marți, după Crăciun (2010) – Regizor: Radu Muntean

Invitați: Maria Popistașu, Alexandru Baciu

Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

20:00 – 6,9 pe scara Richter (2016) – Regizor: Nae Caranfil

Invitați: Nae Caranfil, Miruna Bilei, Teodor Corban, Maria Obretin

Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

Teatru FIX

 

14:00 – Waiting for August (2014) – Regizor: Teodora Mihai

Invitat: Teodora Mihai

Secțiunea: Documentar

 

16:00 – Pas în doi (1985) – Regizor: Dan Pița

Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

19:00 – Pescuit Sportiv (2009) – Regizor: Adrian Sitaru

Invitați: Adrian Sitaru, Ioana Flora

Secțiunea: Post/ Alternativ NCR

 

Cafeneaua Piața Unirii

14:00 – Trois exercices d’interpretation (2012) – Regizor: Cristi Puiu

Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

17:00 – Blestemul ariciului (2004) – Regizor: Dumitru Budrala

Secțiunea: Documentar

 

19:30 – Seara de scurtmetraje în Cafeneaua Piața Unirii – Meda – Regizor: Emanuel Pârvu, Megatron – Regizor: Marian Crișan, Apele tac –  Regizor: Anca Miruna Lăzărescu, O zi bună de plajă – Regizor: Bogdan Mustață, Călătorie la oraș – Regizor: Cornel Porumboiu, Vocea a doua, Numărătoarea manuală, Cai putere – Regizor: Daniel Sandu, Lampa cu căciulă – Regizor: Radu Jude, Trafic – Regizor: Daniel Sandu

Invitaţi: Costel Caşcaval, Bogdan Dumitrache

Secțiunea Scurtmetraje

 

Teatrul Luceafărul

13:00 – Campioana (1989) – Regizor: Elisabeta Bostan

Invitat: Elisabeta Bostan,  Izabela Moldovan

      Secțiunea Elisabeta Bostan

 

Grădina Palas

21:30 – Două lozuri (2016) – Regizor: Paul Negoescu

Invitat: Dorian Boguță

Secțiunea: Cele mai bune filme românești ale anului 16/17

 

Vineri, 12 mai 2017

 

Ateneul din Iași

18:00 – Descoperă România cu Peter Hurley (2016) – Regizor: Camelia Moise

Invitat: Camelia Moise

Secțiunea: Documentar AGERPRES

 

20:30 – După dealuri (2012) – Regizor: Cristian Mungiu

Invitat: Cristina Flutur

      Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Teatru FIX

14:00 – Constantin și Elena (2009) – Regizor: Andrei Dăscălescu

Invitat: Andrei Dăscălescu

Secțiunea: Documentar

 

17:00 – 100 de lei (1973) Regizor: Mircea Săucan

Invitați: Ion Dichiseanu, Ileana Popovici

Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

19:00 – Portretul luptătorului la tinerețe (2010) – Regizor: Constantin Popescu

Secțiunea: Post/Alternativ Noul Cinema Românesc (NCR)

 

Cafeneaua Piața Unirii

 

14:00 – Tărâmul dintre ape (2016) – Regizor: Marilena Gheorghiţă

Invitat: Marilena Gheorghiță

Secțiunea: Documentar AGERPRES

 

16:00 – Francesca (2009) – Regizor: Bobby Păunescu

Invitat: Dorian Boguță

Secțiunea: Post/Alternativ Noul Cinema Românesc (NCR)

 

18:30 – Polițist, adjectiv (2009) – Regizor: Corneliu Porumboiu

Invitat: Vlad Ivanov

Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

Teatrul Luceafărul

13:00 – Veronica se întoarce (1973) – Regizor: Elisabeta Bostan

Invitat: Elisabeta Bostan

      Secțiunea Elisabeta Bostan

 

Grădina Palas

21:30 – Câini (2016) – Regizor: Bogdan Mirică

Invitați: Vlad Ivanov, Teodor Corban, Costel Cașcaval

Secțiunea: Cele mai bune filme românești ale anului 16/17

 

EVENIMENT

Dorel Vişan: Portret de artist. O viață  închinată frumosului – Proiecție specială Un bulgăre de humă – 20:00 – Bojdeuca lui Ion Creangă din Țicău

Invitaţi speciali: Dorel Vișan, Nicolae Mărgineanu, Mircea Radu Iacoban, Dionisie Vitcu

 

 

Sâmbătă, 13 mai 2017

Ateneul din Iași

13:00 – Box (2015) – Regizor: Florin Șerban

Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

15:30 – Aniversare Ileana Popovici, lansare de carte: Reconstituiri cu Ileana Popovici (Adenium, 2017)

Invitaţi: Radmila Popovici, Ileana Popovici

Film: Pentru Patrie (1978) – Regizor: Sergiu Nicolaescu

Invitați: Ileana Popovici

Secțiunea: Aniversare

 

20:00 – Amintiri din Epoca de Aur 1 – Tovarăși, viața e frumoasă! (2009) – Regizori: Constantin Popescu, Răzvan Mărculescu, Cristian Mungiu, Ioana Uricaru, Hanno Höfer

Invitați: Emanuel Pârvu, Călin Chirilă, Teodor Corban, Ion Sapdaru

Secțiunea: Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Casa de Cultură a Studenților

 

13:00 – Proba de microfon (1980) – Regizor: Mircea Daneliuc

Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

16:00 – Sieranevada (2016) – Regizor: Cristi Puiu

Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

20:00 – Inimi cicatrizate (2016) – Regizor: Radu Jude

Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

 

Teatru FIX

14:00 – Radu Bercea, istoria unui destin (2016) – Regizor: Paul Palencsar

Invitat: Paul Palencsar

Secțiunea: Documentar

 

16:00 – Toto și surorile lui (2014) – Regizor: Alexander Nanau

Secțiunea: Documentar

 

19:00 – A fost sau n-a fost? (2006) – Regizor: Corneliu Porumboiu

Invitați: Teodor Corban, Ion Sapdaru

Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

Cafeneaua Piața Unirii

14:00 – E pericoloso sporgersi (1993) – Regizor: Nae Caranfil

Invitați: Nae Caranfil, Costel Caşcaval

Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

17:00 – Anișoara (2016) – Regizor: Ana Felicia Scutelnicu

Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

 

19:00 – Ticăloşii (2007) – Regizor: Şerban Marinescu

Invitaţi: Dorel Vişan, Şerban Marinescu

Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan

 

Teatrul Luceafărul

13:00 – Tinereţe fără bătrâneţe (1969) – Regizor: Elisabeta Bostan

Invitat: Elisabeta Bostan

      Secțiunea Elisabeta Bostan

 

 

Grădina Palas

21:30 – Afacerea Est (2016) – Regizor: Igor Cobileanski

Invitați: Ion Sapdaru, Constantin Pușcașu, Daniel Busuioc, Igor Cobileanski, Cătălin Cucu, Anne Marie Chertic

Secțiunea: Cele mai bune filme românești ale anului 16/17

 

 

Duminică, 14 mai 2017

 

Teatrul Luceafărul

13:00 – Saltimbancii (1981) – Regizor: Elisabeta Bostan

Invitat: Elisabeta Bostan

      Secțiunea Elisabeta Bostan

 

Ateneul din Iași

13:00 – Lansări de carte Dorel Vișan

14:00 – Iacob (1988) – Regizor: Mircea Daneliuc

Invitat: Dorel Vișan

Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan

 

17:00 – Amintiri din Epoca de Aur 2 – Dragoste în timpul liber (2009) – Regizori: Constantin Popescu, Răzvan Mărculescu, Cristian Mungiu, Ioana Uricaru, Hanno Höfer

Invitați: Diana Cavallioti, Vlad Ivanov

       Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

 

19:00 – Bacalaureat (2016) – Regizor: Cristian Mungiu

Invitați: Adrian Titieni, Maria Drăguș, Vlad Ivanov, Emanuel Pârvu, Petru Ciubotaru

      Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

 

Casa de Cultură a Studenților

 

15:00 – Morgen (2010) – Regizor: Marian Crișan

Secțiunea: Post/Alternativ Noul Cinema Românesc (NCR)

 

18:00 – Fixeur (2016) – Regizor: Adrian Sitaru

Invitat: Tudor Istodor

Secțiunea: Caravana Zilele Filmulu Românesc (ZFR)

 

Teatru FIX

 

14:00 – Boogie (2008) – Regizor: Radu Muntean

Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

16:30 – O lacrimă de fată (1980) – Regizor: Iosif Demian

Invitat: Dorel Vișan

Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan

 

18:30 – Cel mai iubit dintre pământeni (1993) – Regizor: Șerban Marinescu

Invitat: Dorel Vișan

Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan

 

Cafeneaua Piața Unirii

 

14:00 – Out of the present (1999) – Regizor: Andrei Ujică

Invitat: Andrei Ujică

Secțiunea: Documentar

 

17:00 – Secvențe (1982) – Regizor: Alexandru Tatos

Secțiunea: Repere ante/predecembriste

 

 

 

Grădina Palas

 

21:30 – California dreamin’ (nesfârșit) – 2007 – Regizor: Cristian Nemescu

Invitați: Maria Dinulescu, Ion Sapdaru

Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

 

 

EVENIMENTE

 

Omul și taina lui – Concert de poezie misticăDorel Vișan și Ionuț Bogdan Ștefănescu – 19:00 – Muzeul Mitropolitan

Invitați: Dorel Vișan și Ionuț Bogdan Ștefănescu

 

Gala de închidere a festivalului şi premierea voluntarilor – 21:00 – Grădina Palas 

 

After party: Final CUT//SPZ – live act23:00  – Teatru FIX

 

 

EVENIMENT PERMANENT

 

Expoziție de grafică – Radu Bercea – Memoria retinei gulagului românesc – 10-14 mai – Teatru Fix

 

Programul complet și informațiile despre filme, locații și invitați, aici: http://festivalsfr.ro/miercuri-10-mai/, http://festivalsfr.ro/invitati/.

 

Parteneri SFR 2017

Inițiat de Asociația Studenților Jurnaliști

Organizat de ARTIS

Finanțat de Primăria Municipiului Iași

Partener cultural oficial: Ateneul din Iași

Recomandat de Prima TV

Susținut de Dacin Sara, Institutul Cultural Român, Universitatea „Petre Andrei” din Iași, Europa FM

Tipărit de PRINTCO

Mașina Oficială: Ford

Partener Academic: Universitatea „Al. I. Cuza” Iași

Promovat în rețeaua Wink

Parteneri oficiali: Palas Mall, Cafeneaua Piața Unirii, Teatru Fix

Parteneri instituționali: Muzeul Național al Literaturii Române Iași, Casa de Cultură a Studenților Iași, Inspectoratul Școlar Județean Iași

Partener media principal: AGERPRES

Parteneri media oficiali: Viva FM, Iași TV Life, Radio România Cultural, Zile și Nopți, Evenimentul Regional al Moldovei.

Parteneri: Caravana Zilele Filmului Românesc, Polirom, Teo’s Cafe, Cărturești, Filicori Zecchini, Aeroportul Iași, Cafeneaua Noastră, HBO, Teatrul „Luceafărul”, Restaurant Escape, Mr. House, Restaurant Buena Vista, Ioniță Carmen Angeluș Production, Sticăria, Kompostor, Federația Comunităților Evreiești din România, Grande Optique, Hart Gallery, Scrijele de mere, Petru Simigerie, MERU, FIKA

Accesorizat de: Mihaela Iacob

Monitorizat de Zelist Monitor

Coafat de Aurelian Ion

Parteneri Media: TIMPUL, Iași Fun, Radio România Iași, 1Music Channel, Ziarul de Iași, Apollonia TV, 360 uaic.ro, inoras.ro, Pălărisme, CineFAN, CinePUB.ro, Semne Bune, AARC.ro

Sponsori: Veolia, Bellaria, Select Grup, Casa de vinuri Huși, Underground, Cuib, Atelierul Doamnei P, Vivo, Moldflora, Cake Expert, Little Texas, Azalee, Papucei, Cotnari, Arcadia, Vodafone, Elegant

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s